سوسری ( سوسک حمام)

سوسری ها حشراتی از راسته بلاتودا هستند که در بین ما به سوسک حمام و سوسک کابینت معروف هستند البته سوسری ها انواع بسیار متنوعی دارند اما این دو گونه که به ترتیب به نام سوسری آمریکایی و سوسری آلمانی شناخته می شوند باعث ایجاد بیشترین آلودگی در اماکن مسکونی می شوند
تفاوت بین سوسک و سوسری :
تفاوت این دو حشره در بال آنها ست سوسری ها دارای بال نیمه چرمی هستند که بسیار نرم تر از بال های خارجی سوسک ها ست . سوسک ها(قاب بالان) دارای دو جفت بال اند که بال های خارجی جهت محافظت از بال های داخلی بسیار سخت (کیتینیزه) شده اند .
سوسری ها در تمام مناطق دنیا به ویژه مناطق گرمسیری پراکنده شده اند اکثرا در محیط های گرم و مرطوب خانه ها یافت می شوند این حشرات همه چیز خوار اند اما غذا های تخمیری مثل نان ؛ پنیر ؛ماست ؛ و... و غذاهای فاسد و حتی به چسب کتاب نیز علاقه دارند در صورتی که هیچ نوع ماده غذایی در دسترس شان نباشد به هم نوع خواری دست می زنند .
سوسری های آمریکایی (سوسک حمام) به خاطر رفت و آمد بین فاضلاب و محیط های انسانی می تواند بسیاری از بیماری های انگلی و گوارشی را منتقل کند مثل :
بیماری کرمی
سالمونلازیس (تب حصبه)
وبا
اسهال خونی
و..

در ضمن سوسری آمریکایی مدفوع و ترشحات بد بو دارد که باعث ایجاد عوارض تنفسی و آلرژیک می شود و حاوی ترکیبات سرطانزای تریپتوفان هستند همچنین گزش این سوسری باعث آزاد شدن ماده کانتریدین می شود که زخم های پوستی ایجاد می کند .
نکات مهم جهت از بین بردن سوسری :
۱- تمیز نگه داشتن منزل به ویژه آشپزخانه از هر نوع ماده غذایی
۲-تخلیه زود هنگام زباله ها
۳- طعمه گذاری
۴-سم پاشی

جالب است بدانیم سوسری آمریکایی با صرف نظر از تمام نکات منفی و مضری که دارد در طب چینی کاربرد های مفیدی دارد
چینی ها با تولید اتانول از این حشره چندش آور تجارت پر سودی را برای خود ایجاد کرده اند که از آن جهت التیام زخم و ترمیم بافت استفاده می کنند .
با توجه به اقلیم گرمسیری که ما در کشور خود داریم توجه به پرورش و صادرات این حشرات می تواند مقرون به صرفه و یک فرصت شغلی منحصر به فرد باشد .

شرکت سمپاشی آسایش مهر آیندگان، قدمی در جهت آسایش و رفاه حال شهروندان بستک ، بندرعباس و غرب هرمزگان