خاصیت مورچه ها

مورچه ها حشراتی هستند از خانواده فورمیسیده که بصورت دسته جمعی زندگی می کنند به خاطر داشتن یک زایده ی خار مانند بین شکم وسینه ؛ از سایر حشرات تمایز داده می شوند مورچه ها تنوع بسیار زیادی در طبیعت دارند امروزه در بیش از ۱۲ هزار گونه طبقه بندی شده اند.
این حشرات اکثرا به خاطر گزش زهرآلود و دردناکشان شناخته شده اند . زهر مورچه ها حاوی اسید فورمیک می باشد .
اکثر مورچه ها زهر خود را از طریق قطعات دهانی شان به بدن قربانی تزریق می کنند اما در این بین مورچه هایی هم هستند که در انتهای شکمشان دارای نیش هستند مثل مورچه های آتشین
اگر گزش دردناک و خسارت زدن به محصولات کشاورزی را در نظر نگیریم به دلایل زیر می توان گفت مورچه ها حشراتی بسیار مفید هستند :
- مورچه ها از دشمنان طبیعی و مهم موریانه ها به حساب می آیند و در کنترل جمعیت موریانه ها نقش مهمی می توانند داشته باشند
- مورچه ها از مایتها (بندپایان بسیار ریزی که باعث حساسیت تنفسی و خارش پوستی می شوند) قارچ ها و پوست ها و مو های مرده ای که در محیط هستند تغذیه می کند و در پاکیزه نگهداشتن محیط زندگی ما نقش بسزایی دارند .
- در چند هزار سال پیش در چین ؛ گونه ای خاص از مورچه ها به نام فراؤوننسیس را در سیلوهای غلات رها می کردند تا محصولات خود را از گزند سایر حشرات در امان نگه دارند .
- و همچنین در چند هزار سال پیش در هند از برخی از مورچه ها جهت بخیه کردن زخم ها استفاده می شد به این شکل که مورچه بعد از گاز گرفتن محل زخم سر آن را قطع می کردند و بدین شکل زخم ها را بخیه می زدند .

مورچه ها انواع متفاوتی دارند که موجب تنوع در زندگی این حشرات شده است مثل :
مورچه شیر دوش یا گله دار
مورچه آتشین
مورچه گلوله زن
مورچه خانگی بد بو
مورچه فرعون
مورچه انتحاری
و..

شرکت سمپاشی آسایش مهر آیندگان، قدمی در جهت آسایش و رفاه حال شهروندان بستک ، بندرعباس و غرب هرمزگان